menuordersearch
yaghoot-co.com

درمان سرماخوردگی به روش طب سنتی ,

۱۳۹۷/۸/۲۰ یکشنبه
(1)
(0)
درمان سرماخوردگی به روش طب سنتی
درمان سرماخوردگی به روش طب سنتی

سرماخوردگی

سرماخوردگی که با نام های نازوفارنژیت ، رینوفارنژیت و زکام حاد نیز شناخته می شود، بیماری واگیردار مربوط به دستگاه تنفسی فوقانی است که عمدتاً بینی را تحت تأثیر قرار می دهد. سرماخوردگی معمولاً با خستگی، احساس سرما، عطسه و سردرد آغاز می شود و با علائمی چون سرفه، گلودرد، آبریزش بینی و تب ادامه می یابد. برخی معتقدند که در معرض سرما قرار گرفتن باعث سرماخوردگی می شود و همین باعث شده که این نام را برای بیماری انتخاب کنند که البته این مطلب به اثبات نرسیده و رد شده است.

علائم و نشانه ها

متداول ترین علائم سرماخوردگی شامل سرفه، آبریزش بینی، گرفتگی بینی و گلودرد است و علائم دیگر شامل درد عضلات، خستگی،سردرد، و بی اشتهایی است.
معمولا ما زیاد به علائم خفیف فیزیکی توجه نمی کنیم، اما در واقع این اولین اشتباه مان است، چون باید واقعا به نشانه های بدن توجه کنیم. احساس خستگی که گاهی به سراغتان می آید و دوست دارید چند روز فقط بخوابید را می شناسید؟ این حالت می تواند هشداری باشد به معنای ضعیف شدن سیستم ایمنی بدنتان. پس به رخت خواب بروید و مطمئن شوید یک شب کامل می خوابید. همچنین مطمئن شوید خوابی با کیفیت دارید. تحقیقات نشان داده کسانی که شب ها از 7 ساعت کمتر می خوابند در مقایسه با کسانی که 8 ساعت می خوابند سه برابر بیشتر در خطر سرماخوردگی قرار دارند.

علائم سرماخوردگی به آهستگی گسترش می يابد و می تواند شامل این موارد باشد:

  • تب تا 39 درجه
  • آبريزش يا گرفتگی بينی (اغلب همراه با ترشحات سبز يا زرد رنگ)
  • گلو درد
  • سرفه
  • عطسه
  • خستگی
  • درد عضلانی
  • سردرد
  • آبريزش چشم

این علائم ۱۶ ساعت پس از در معرض ویروس قرار گرفتن آغاز می شوند و معمولاً دو تا چهار روز پس از آغاز بیماری به بیشترین حد خود می رسند. علائم معمولاً ظرف هفت تا ده روز بعد برطرف می شوند، اما بعضی علائم مانند سرفه خشک ممکن است تا سه هفته باقی بمانند . در کودکان، سرفه در ۳۵ تا ۴۰ درصد موارد تا بیش از ده روز و در ۱۰٪ از موارد تا بیش از ۲۵ روز ادامه می یابد.
در واقع علائم بیماری از واکنش های شیمیایی پیچیده درون رگ های خون، غدد و بافت های عصبی پدیدار می شوند. گرفتگی بینی به دلیل متورم شدن رگ های درون حفره بینی است که میزان تورم رگ ها توسط عصب هایی کنترل می شود که مواد شیمیایی با نام نوراپی نفرین (یا نورآدرنالین) تولید می کنند.

علت سرماخوردگی

سرماخوردگى بشر را در گذشته و حال مورد آزاد قرار داده است. رومى ها براى تسکين سرماخوردگى پياز و آب را توصيه مى کردند. به مهاجران آمريکا که مبتلا به سرماخوردگى مى شدند معجون هاى عجيب و متنوع گياهى مثل گياه ريشه قرمز (گياهى بهاره داراى گل سفيد و ريشهٔ قرمز)، سنجد تلخ، گياهاى سمى و داروئى آمريکائى و گياه پاى خر، زوفاى مصری، و بومادران هزار برگ، علاوه بر پونه دم کرده تجويز مى شد. آيا اين مواد و چيزهاى ديگر سرماخوردگى را درمان مى کند؟ جواب منفى است. علم پزشکى هنوز بايد با اين کنايهٔ آزاردهنده موجه شود که ما مى توانيم بشر را روى کرهٔ ماه قرار دهيم ولى نمى توانيم سرماخوردگى را درمان کنيم. اما اين به آن معنى نيست که کار زيادى نمى توان براى تسکين ناراحتى هاى ناشى از سرماخوردگى انجام داد.
در واقع هيچ عارضه اى مانند سرماخوردگى نيست. حداقل ۲۰۰ ويروس مختلف علائمى ايجاد مى کنند که ما آن را به سرماخوردگى نسبت مى دهيم. اکثر آنها متعلق به گروهى به نام رينوويروس ها هستند که عمدتاً در تابستان و پائيز موجب سرماخوردگى مى شوند.
به دليل تنوع زياد ويروس ها، ساخت واکسنى که بتواند ما را در مقابل همه يا حتى اکثر آنها ايمن کند بعيد است. در واقع وقتى تعدادى از افراد يک گروه همگى مبتلا به سرماخوردگى شوند، هرکس مستعد عفونت با ويروس خاصى است.

درمان سرما خوردگی در طب سنتی

سرماخوردگی یکی از شایع ترین بیماری های بشر در طول زندگی است. در طب سنتی، این ترشحات را که از بینی خارج می شود، زکام و ترشحات پشت حلق را نزله می نامند. این ترشحات موادی بیماری زا هستند که باید پاک شوند و به هیچ وجه نباید مانع خروج آنها شد.
استفاده از گیاهان خلط آور، ضدعفونی کننده و نرم کننده سینه و ضد آبریزش بینی به اشکال مختلف، نظیر جوشانده، بخور، ملین وغیره در گذشته بسیار مرسوم بوده است. اما هرگونه دارویی که مانع آبریزش بینی در هنگام سرماخوردگی شود، مضر است و باعث احتباس ترشحات در بدن و غلیظ شدن و تبدیل آنها به نزله می شود که نزله خود عامل بیماری های گوناگون می باشد.
طب سنتی بیماری سرماخوردگی را سردسته و رئیس همه بیماریها دانسته و متخصصان این طب معتقدند از طریق سرماخوردگی است که بیماریهای بزرگ پدید می آید. برای درمان سرماخوردگی راهکارهای زیادی در طب سنتی وجود دارد که مهمترین و اولین راه درمان آن، تعریق زیاد بدن است. در سرماخوردگی فرد بیمار باید استراحت کافی داشته، بدن خود را گرم نگه داشته و مایعات فراوان مصرف کند. در صورت رعایت موارد بالا و استفاده از راهکارهای درمان خانگی سرماخوردگی، این بیماری در فاصله زمانی سه تا پنج روز بدون استفاده از داروهای شیمیایی و با گذراندن دوره خود درمان میگردد.
گیاهان دارویی مفید برای درمان خانگی سرماخوردگی

نعنا

یک از گیاهان دارویی مفید برای درمان سرماخوردگی نعنا است. دم کرده نعنا برای زکام، برونشیت و سرفه بسیار مفید بوده به علت داشتن اسانس منتول خاصیت آنتیبیوتیک و میکروب کشی دارد و در درمان گریپ و سرماخوردگی بسیار قوی عمل میکند. همچنین مالیدن اسانس نعنا به پیشانی نیز برای درمان سرماخوردگی بسیار مفید است.

سیر

از دیگر گیاهان مفید برای درمان سرماخوردگی سیر است. سیر مدر بوده و برای درمان خانگی سر درد، سرماخوردگی های مزمن و رفع سرگیجه بسیار مفید است. برای بهره مندی از خواص سیر توصیه می شود دو حبه سیر را له کنید و سپس آن را با شیر یا آب گوشت یا آب مرغ بجوشانید و داغ میل کنید.
عرق شوید
استفاده از عرق شوید نیز برای بهبود سرماخوردگی موثر بوده و در پایین آوردن تب ناشی از آن مفید است.

سرکه

بخور سرکه از دیگر روشهای درمان خانگی سرماخوردگی است. مقداری سرکه را در گلاب بجوشانید و بخور دهید. این کار به رفع گرفتگی بینی کمک شایانی خواهد نمود

اکالیپتوس

یکی از راههای درمان خانگی سرماخوردگی بخور دادن است. بخور اکالیپتوس یک درمان شناخته شده برای بهبود علایم سرماخوردگی است. به این منظور یک مشت برگهای تازه اکالیپتوس را خرد کرده و در یک لیتر آب بجوشانید و روزانه 3 تا 4 مرتبه آن را استنشاق نمایید. بخار و روغن موجود در برگهای این گیاه به طرز شگفت آوری آرامبخشبوده و احتقان را در کل دستگاه تنفسی تسکین میدهد. برای بخور دادن میتوانید از برگ آویشن، مریم گلی و یا نعنا نیز استفاده کنید.

ریحان

یک قاشق چایخوری از بزگ تازه یا خشک شده ریحان را را با کمی پودر شبدر و دارچین مخلوط نموده و به یک فنجان آب جوش اضافه کنید. کمی عسل به آن افزوده و در موقع سرماخوردگی از آن بنوشید. همچنین میتوانید آب ریحان تازه را گرفته و باشیر مخلوط کنید و در زمان سرماخوردگی مصرف نمایید.

فلفل سیاه

این ادویه احتمالا در آشپزخانه همه افراد پیدا می شود. در چین که فلفل سیاه با عنوان hu jiao شناخته شده است، برای تسکین سرماخوردگی و نشانه های آن بسیار محبوب است. به همین خاطر شما نیز می توانید این ادویه را به سوپ یا غذاهای خود بیفزایید و از مزایای آن لذت ببرید.

دارچین

زمانی که دچار سرماخوردگی شدید تنها قسمت بیرونی بدن خود را گرم نکنید. در چنین شرایطی گرم کردن درون بدن نیز می تواند موثر باشد.دارچین برای گرم نگه داشتن بدن و پاک کردن احتقان مخاطی مورد استفاده قرار می گیرد.

سرخار گل

سرخار گل(نام علمی: Echinacea Purpurea ) نام یک گونه از زیرخانواده کاسنیان آستروئیده است. این لیست بدون وجود گیاه سرخار گل تکمیل نخواهد بود. این گیاه زمانی که در مراحل اولیه عفونت مورد استفاده قرار می گیرد بسیار موثر خواهد بود. شما می توانید با جوشاندن ریشه این گیاه در آب به مدت 10 دقیقه، از خواص آن لذت ببرید.

شیرین بیان

مصرف ريشه گياه شيرين بيان يکي از داروهای مناسب برای درمان سرفه های ناشی از سرماخوردگی است. توصيه مي شود مقدار اندکی از ريشه شيرين بيان با اندکی آب جوشانده، سپس آن را با کمی عسل مخلوط کرده و نوشيد. (البته تعيين ميزان مصرف شيرين بيان بايد با نظر پزشک انجام شود، زيرا زياده روي در مصرف گياه شيرين بيان عوارضی جدی را به دنبال دارد).
متاسفانه با نزدیک شدن به فصل های سرد سال امکان سرماخوردگی در میان افراد نیز بیشتر می شود. اجازه ندهید چنین شرایطی شما را اذیت کند. به جای اینکه به دنبال داروهای شیمیایی باشید و خود را با چنین مواردی درمان کنید می توانید از گیاهانی که در این مقاله بیان می کنیم استفاده کنید. این گیاهان می توانند درد گلو را بهتر کنند و احساس خوبی در شما ایجاد نمایند.

آویشن

آویشن سرشار از «فنول» است و یک ضدعفونی کننده موثر محسوب می شود. متخصصان معتقدند که این گیاه برای درمان التهاب مجاری تنفسی مفید است.
دو قاشق چای خوری آویشن را در یک فنجان آب جوش ریخته و اجازه دهید به مدت ۱۰ دقیقه دم بکشد. محلول را صاف کنید و روزانه سه مرتبه از این دم کرده میل کنید.البته خوردن آویشن برای زنان باردار و کودکان کمتر از ۲ سال توصیه نمی شود.
بخور دادن در دوره سرماخوردگی باعث می شود که مجاری تنفسی باز شود. به خاطر اینکه گرما باعث انبساط رگ های خونی و افزایش سرعت جریان خون می شود و به این ترتیب سرعت عکس العمل سیستم ایمنی بدن را بالا می برد.

گل ختمی

گل ختمی از دیگر گیاهان موثر در درمان سرفه های خشک سرماخوردگی است و می توانید آن را به صورت دم کرده یا جوشانده استفاده کنید. فقط یادتان باشد که استفاده از این گیاه یا شکل دارویی آن در افراد دیابتی توصیه نمی شود.

درمان سرماخوردگی با جوشانده

برای زکامی که در فصل زمستان روی می دهد، جوشانده ای مرکب از گیاه زوفا، شیرین بیان و انجیر (به میزان مساوی) تهیه و سپس صاف کنید و با کمی ترنجبین شیرین کرده و روزی دو لیوان بنوشید. خوردن آش جو یا ماش با اسفناج، کدو، گشنیز، و چغندر نیز مناسب است. می توانید به عنوان غذا، حریره ای با سبوس گندم، مغز بادام و عسل درست کرده و میل کنید. همچنین به جای آب از شربت گرم عسل و گلاب استفاده کنید.
دم کرده پونه کوهي و آويشن شيرازي در فصل پاييز و زمستان بسيار مناسب بوده، خاصيت ضد عفوني کنندگي داشته و براي سرماخوردگي نيز بسيار مفيد است. اين دمنوش را مي توان با مقداري عسل مخلوط نموده و روزانه چند نوبت ميل نمود.

درمان سرماخوردگی با عسل و لیمو

اگر می خواهید کمتر سرما بخورید، هر روز صبح سه لقمه عسل با موم بخورید (طب الرضا)، چرا که آنتی اکسیدان فراوانی در موم عسل وجود دارد. و پژوهش های جدید نشان داده است که با گرفتن موم از عسل، بسیاری از خواص سودمند آن کاهش می یابد. مقداری سیاهدانه را در سرکه خیسانده بعد آن را مثل اسفند دود کنید و دود آن را استنشاق کنید.
علت اصلی سرفه مخاطی است که در اثر التهاب ایجاد میشود و برای دفع آنها لازم به سرفه کردن است. شیرینی عسل باعث تحریک غدد بزاقی شده و دفع مخاط را راحت تر می کند. همچنین اثر ضد میکروبی و آنتی اکسیدانی عسل از شکل گیری مجدد مخاط بیشتر جلوگیری می نماید، در نتیجه سرفه ها و التهاب گلو رو تا حدی کاهش می دهد. همچنین لیمو به افزایش ایمنی بدن در برابر عفونت ها کمک کرده و ترکیب مقداری آب گرم به همراه کمی عسل و آب لیمو ترش تازه می تواند در رفع علائم سرماخوردگی تاثیر خیلی خوبی داشته باشد و التهاب گلو را کاهش داده و مخاط رو دفع نماید. درصورت مصرف ناشتا، این شربت خواص بی نظیری همچون سم زدایی دارد.

نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر
جستجو
اخبار منتخب
درمان کبد چرب به روش طب سنتی درمان کبد چرب به روش طب سنتی دوشنبه بیست و یکم آبان ۹۷ خواص معجزه آسای عرق بوقناق خواص معجزه آسای عرق بوقناق سه شنبه بیست و دوم آبان ۹۷ درمان چربی خون با عرق ترکیبی یاقوت درمان چربی خون با عرق ترکیبی یاقوت یکشنبه بیست و هفتم آبان ۹۷ خواص معجزه آسا و بیشمار عرق کاسنی یاقوت با غلظت خاص خواص معجزه آسا و بیشمار عرق کاسنی یاقوت با غلظت خاص یکشنبه بیست و هفتم آبان ۹۷ خواص درمانی عرق آویشن یاقوت با غلظت خاص خواص درمانی عرق آویشن یاقوت با غلظت خاص دوشنبه بیست و هشتم آبان ۹۷ عرق اترج یاقوت با غلظت خاص چه فوایدی دارد؟ عرق اترج یاقوت با غلظت خاص چه فوایدی دارد؟ دوشنبه بیست و هشتم آبان ۹۷ عرق اعجاب انگیز گیاه اسطوخدوس یاقوت با غلظت خاص عرق اعجاب انگیز گیاه اسطوخدوس یاقوت با غلظت خاص دوشنبه بیست و هشتم آبان ۹۷ خواص بی نظیر عرق آرتیشو یاقوت با غلظت خاص خواص بی نظیر عرق آرتیشو یاقوت با غلظت خاص چهارشنبه سی ام آبان ۹۷ ادویه جات در طب سنتی ادویه جات در طب سنتی سه شنبه سیزدهم آذر ۹۷ خواص شفا بخش عرق بومادران یاقوت خواص شفا بخش عرق بومادران یاقوت سه شنبه سیزدهم آذر ۹۷ دمنوش های گیاهی برای اعصاب و روان دمنوش های گیاهی برای اعصاب و روان سه شنبه بیستم آذر ۹۷ عسل و فواید درمانی آن عسل و فواید درمانی آن چهارشنبه بیست و یکم آذر ۹۷ گیاهان دارویی در طب سنتی گیاهان دارویی در طب سنتی چهارشنبه بیست و یکم آذر ۹۷ گلاب و خواص بی نظیر آن گلاب و خواص بی نظیر آن چهارشنبه بیست و یکم آذر ۹۷ روغن های گیاهی و خواص آنها روغن های گیاهی و خواص آنها چهارشنبه بیست و یکم آذر ۹۷ عرقیات آرامبخش عرقیات آرامبخش پنج شنبه بیست و دوم آذر ۹۷ کاهش چربی خون با گیاهان دارویی کاهش چربی خون با گیاهان دارویی پنج شنبه بیست و دوم آذر ۹۷ اگر کبدتان چرب است از این مواد مصرف نکنید اگر کبدتان چرب است از این مواد مصرف نکنید پنج شنبه بیست و دوم آذر ۹۷ دیابت یا قند خون دیابت یا قند خون پنج شنبه بیست و دوم آذر ۹۷ درمان سرفه خشک حساسیتی (آلرژی) در طب سنتی درمان سرفه خشک حساسیتی (آلرژی) در طب سنتی دوشنبه دهم دی ۹۷ مشاهده اخبار بیشترطراحی سایت و تبلیغات در گوگل با ایران وب سایت