menuordersearch
yaghoot-co.com

خواص گیاهی عاقرقرحا ,

۱۳۹۸/۲/۲۲ یکشنبه
(7)
(0)
خواص گیاهی عاقرقرحا
خواص گیاهی عاقرقرحا

عاقرقرحا

خصوصیات گیاه شناسی:

عاقرقرحا گیاهی است علفی و چندساله که ارتفاع ساقه اش به حدود ۲۰ سانتیمتر می رسد. این گیاه شبیه بابونه می باشد. منشأ اصلی آن الجزیره و آفریقای شمالی بوده و از آنجا به نقاط گرم و معتدل زمین مانند آسیا و آفریقا راه یافته است. ریشه آن راست به طول ۲۵۲۰ سانتیمتر و به ضخامت یک انگشت و با انشعابات زیادی است. این ریشه طعم سوزنی دارد. قسمت مورد استفاده این گیاه ریشه آن است که به صورت قطعاتی به اندازه۱۰۸ سانتیمتر و قطر ۵/. سانتیمتر به بازار عرضه می شد. بوی آن معطر و محرک مخاط بینی و طعم آن تند، سوزنده و ناپسند است.

در بعضی منابع، بخاطر خواص بسیار نزدیک این گیاه با ریشه ترخون کوهی، این گیاه را به اشتباه با آن یکی دانسته اند. عاقرقرحا، گیاهی است علفی، کوتاه، که ارتفاع آن به یک وجب هم نمی رسد. برگ های آن بریدگی های عمیق دارد و پوشیده از کرک است. گل های آن در تابستان و در دو گونه روی ساقه ظاهر می شود. 1- گل های لوله ای زرد و 2- گل های زبانه ای سفید.

شرایط محیط رشد:
این گیاه به خاک های به خوبی آبیاری شده و مکان های آفتابی نیاز دارد. همچنین به رطوبت بیش از حد به ویژه در فصل زمستان مقاوم هستند. این گونه ها می توانند دمای تا منفی 5 درجه سانتیگراد را تحمل کنند به ویژه اگر زمین به خوبی آبیاری شود.

 

 

خواص درمانی و کاربرد های صنعتی:

 • اگر دو تا چهار گرم عاقرقرحا کوبيده و خورده شود، انسداد مجارى را باز مى کند. سستى و رخوت و استسقاء را درمان مى کند، مدرّ و قاعده آور است، ترشح شير و عرق را افزايش مى دهد، براى لقوه و فالج و رعشه و کزاز و استرخاء مفيد است، درد سياتيک و درد مفاصل را تسکين مى دهد.
 • عاقرقرحا را نرم بساييد و با عسل مخلوط کنيد و در دهان نگه داريد بعد بخوريد، يا آن را نيمکوب نموده و بجوشانيد و چندين بار آب آن را در دهان نگه داريد بعد بخوريد. لک قهوه اى زبان که مثل خون مردگى است را درمان مى کند.
 • هرگاه سردرد ميگرن يا درد نيمه سر شروع مى شود. سر يک تکه از عاقرقرحا را مانند سيگار آتش بزنيد تا بسوزد و دود کند و دود عاقرقرحا را به هر دو سوراخ بينى بينى بکشيد، تسکين مى يابد.
 • براى درمان لکنت زبان يا براى باز شدن زبان کودکان چهار مثقال از عاقرقرحا را نيمکوب‏ نموده و دم کنيد، بعد آب صاف‏ کرده آن را با نبات شيرين سازيد و روزى سه بار هر مرتبه يک قاشق مرباخورى به او بخورانيد.
 • ماليدن ضماد عاقرقرحا در استعمال خارجى براى درد ها و بيمارى مفاصل و اعصاب و درد سينه مفيد است.
 • ماليدن پودر عاقرقرحا با روغن زيتون براى درمان کزاز و استرخاى مزمن و اعضاى بى حس شده بدن و بى حسى عضلات مفيد است.
 • جويدن عاقرقرحا خصوصاً با مصطکى و همچنين دميدن گرد آن در بينى، انسداد مجارى بين بينى را باز مى کند.
 • ريختن قطره آنکه مخلوط با روغن گل سرخ باشد در بينى براى تسکين سردرد و درد شقيقه شديد بلغمى مفيد مى باشد.
 • عاقرقرحا را در سرکه بخيسانيد و موقع دندان درد درون سوراخ دندان بگذاريد، آن را تسکين مى دهد.
 • اگر عاقرقرحا را در دهان بجويد و يا گرد آن را زير زبان بپاشيد و نگهداريد. رطوبت هاى موضع را خشک مى کند و لکنت زبان را کاهش مى دهد، نگهداشتن آن پاى دندان ها سستى دندان را محکم مى کند.
 • مزمزه يا قرقره آن با سرکه براى ديفترى نافع است.
 • گرد شده عاقرقرحا را با عسل مخلوط کنيد و انگشت پيچ درست کنيد و بخوريد. سرفه کهنه بلغمى سرد را آرام مى سازد، براى تقويت نيروى جنسى سرد مزاجان مفيد مى باشد.
 • هربار دو گرم از گیاه عاقرقرحا را بکوبيد و بخوريد. مسهل بلغم است و اسهال بلغمى را درمان مى کند.
 • روغن گیاه عاقرقرحا را قبل از هم بستر شدن بر قضيب بماليد، محرک است و در صورتى که بخواهيد، انزال را سريع مى کند.
 • اگر کسى گرد گیاه عاقرقرحا را با نشادر نرم مخلوط کند و بسايد و بر کام و دهان بمالد مانع سوختن دهان از آتش مى شود، در اين صورت بازيگران براى اجراى نمايش با آتش مى توانند از آن استفاده کنند.
 • گیاه عاقرقرحا را با خردل به اندازه مساوى بساييد و به لثه ها بماليد و لثه را با آن بشوييد، پيوره را درمان مى کند اين عمل را تا بهبودى هر روز ادامه دهيد.
 • مقدارى از کوبيده شده گیاه عاقرقرحا را در سرکه بجوشانيد و پاى دندان پوسيده بگيريد. از پيشرفت پوسيدگى جلوگيرى مى کند.
 • گیاه عاقرقرحا را بجوشانيد و آب آن را پاى دندان هايى که به علت ناراحتى هاى لثه سست مى شوند روزى چند بار بگيريد. دندان ها را محکم و لثه ها را مداوا مى کند.
 • گیاه عاقرقرحا را نيمکوب نموده و در روغن زيتون بجوشانيد و نگهداريد. اين روغن را در بينى افرادى که مبتلا به سردرد هاى شديد سرد مزاج باشند بچکانيد، درد را نقصان مى بخشد.
 • گیاه عاقرقرحا را نرم بکوبيد و با زرده تخم مرغ مخلوط کنيد و بر کمر ببنديد و سه روز تکرار کنيد. کمردرد کهنه را درمان مى کند.

ترکیبات شیمیایی:
در این گیاه اسانس روغنی فرار پلی تورین وجود دارد.
ریشه این گیاه دارای مقدار کمی تانن، صمغ، اینولین و یک رزین قهوه ای به نام پله تونین pelletonin می باشد.

تکثیر:
تکثیر این گیاه عمدتاً از طریق کشت بذرهای آن صورت می گیرد. این بذرها برای جوانه زنی بهتر به حدود 3 هفته چینه سرمایی نیاز دارند. بهترین دما برای جوانه زنی بذرها، دمای 13 تا 16 درجه سانتیگراد است. یکی دیگر از روش های تکثیر این گیاه ریشه دار کردن قلمه های چوبی نرم در فصل بهار می باشد.

نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر
جستجو
اخبار منتخب
درمان کبد چرب به روش طب سنتی درمان کبد چرب به روش طب سنتی دوشنبه بیست و یکم آبان ۹۷ خواص معجزه آسای عرق بوقناق خواص معجزه آسای عرق بوقناق سه شنبه بیست و دوم آبان ۹۷ درمان چربی خون با عرق ترکیبی یاقوت درمان چربی خون با عرق ترکیبی یاقوت یکشنبه بیست و هفتم آبان ۹۷ خواص معجزه آسا و بیشمار عرق کاسنی یاقوت با غلظت خاص خواص معجزه آسا و بیشمار عرق کاسنی یاقوت با غلظت خاص یکشنبه بیست و هفتم آبان ۹۷ خواص درمانی عرق آویشن یاقوت با غلظت خاص خواص درمانی عرق آویشن یاقوت با غلظت خاص دوشنبه بیست و هشتم آبان ۹۷ عرق اترج یاقوت با غلظت خاص چه فوایدی دارد؟ عرق اترج یاقوت با غلظت خاص چه فوایدی دارد؟ دوشنبه بیست و هشتم آبان ۹۷ عرق اعجاب انگیز گیاه اسطوخدوس یاقوت با غلظت خاص عرق اعجاب انگیز گیاه اسطوخدوس یاقوت با غلظت خاص دوشنبه بیست و هشتم آبان ۹۷ خواص بی نظیر عرق آرتیشو یاقوت با غلظت خاص خواص بی نظیر عرق آرتیشو یاقوت با غلظت خاص چهارشنبه سی ام آبان ۹۷ ادویه جات در طب سنتی ادویه جات در طب سنتی سه شنبه سیزدهم آذر ۹۷ خواص شفا بخش عرق بومادران یاقوت خواص شفا بخش عرق بومادران یاقوت سه شنبه سیزدهم آذر ۹۷ دمنوش های گیاهی برای اعصاب و روان دمنوش های گیاهی برای اعصاب و روان سه شنبه بیستم آذر ۹۷ عسل و فواید درمانی آن عسل و فواید درمانی آن چهارشنبه بیست و یکم آذر ۹۷ گیاهان دارویی در طب سنتی گیاهان دارویی در طب سنتی چهارشنبه بیست و یکم آذر ۹۷ گلاب و خواص بی نظیر آن گلاب و خواص بی نظیر آن چهارشنبه بیست و یکم آذر ۹۷ روغن های گیاهی و خواص آنها روغن های گیاهی و خواص آنها چهارشنبه بیست و یکم آذر ۹۷ عرقیات آرامبخش عرقیات آرامبخش پنج شنبه بیست و دوم آذر ۹۷ کاهش چربی خون با گیاهان دارویی کاهش چربی خون با گیاهان دارویی پنج شنبه بیست و دوم آذر ۹۷ اگر کبدتان چرب است از این مواد مصرف نکنید اگر کبدتان چرب است از این مواد مصرف نکنید پنج شنبه بیست و دوم آذر ۹۷ دیابت یا قند خون دیابت یا قند خون پنج شنبه بیست و دوم آذر ۹۷ درمان سرفه خشک حساسیتی (آلرژی) در طب سنتی درمان سرفه خشک حساسیتی (آلرژی) در طب سنتی دوشنبه دهم دی ۹۷ مشاهده اخبار بیشترطراحی سایت و تبلیغات در گوگل با ایران وب سایت